Road Trip po riviéře

Do daleka se táhnoucí levandulová pole a vinice, azurově modré moře, malebná městečka na pobřeží i v horách, starodávné hrady a neopakovatelná prázdninová atmosféra, to je Francouzská Riviéra.

Nejlépe poznáte celou Francouzskou Riviéru při cestě autem, kdy projedete všechny města a městečka podél pobřeží. Z Česka se dostanete do Francie přes Německo a Švýcarské Alpy. Po cestě se můžete občerstvit a kempovat u Ženevského jezera.

Když přejedete Švýcarsko, první francouzská města, na které narazíte je Lyon a Grenoble. Jsou to města s bohatou historií, kde stojí za to se zastavit a prohlédnout si místní památky. Starověkou architekturu ve městě Grenoble, lemují v dálce alpské vrcholky.

Dále pak pokračujete směrem k Saint Tropez. Alpské předhůří mezi Grenoble a Saint Tropez je velmi krásné, nacházejí se zde nádherné vesničky v horách, kterými vede slavná Tour de France. Když pojede v době konání, spatříte závodníky na kolech, kteří budou směle předjíždět vaše vozidlo. Mezi světlešedými skalami s bujnou středomořskou vegetací protéká azurově modrá čistá řeka. Vtéká do přehradního jezera s průzračnou vodou, jež vybízí ke koupání. Oblast je oblíbenou destinací pro horolezce. Na horských svazích kvete mnoho divokých lučních květin, z nichž převažuje divoká levandule, která zcela provoní všechen vzduch kolem.

Saint Tropez

Saint Tropez je překrásné prázdninové městečko na pobřeží Francie, které jistě všichni znají z francouzských filmů o četnících. Můžete si zde prohlédnout četnickou stanici, jež se objevila ve filmech. Ve stanici je dnes muzeum a před ní stojí socha Brigitte Bardot. Ve městě se nachází přístav, do kterého přijíždí v prázdninové sezóně lodě s velkým počtem turistů. Panuje tu velký ruch, obzvláště na tržišti, kde si můžete koupit ovoce, zeleninu i ryby čerstvě vytažené z moře.

Marseille

Největším městem Azurového pobřeží je Marseille. Nejzajímavější je zde Vieux Port, starý přístav, kde kotvily lodě už v dobách, kdy Provence byla součástí Římské říše. V přístavu se nachází dvě pevnosti St. Jean a St. Nichola.

Prohlédnout si také můžete několik významných kostelů a katedrál, v přístavu stojící Cathédrale de la Major a nad ním se na kopci tyčící baziliku Notre-Dame de la Garde. Zaujme vás jistě také Justiční palác nebo Vítězný oblouk. Marseille je živoucí město bující multikulturní společností, která se v tomto obchodně významném přístavu vždy nalézala.

Hrady a městečka na pobřeží

Francouzská Riviéra se táhne od Monaca až po město Toulon. Po cestě spatříte nádherná městečka, kudy chodila historie. Nezapomeňte navštívit Cannes, kde se pořádá každoročně udílení Oskarů. Grasse, proslulé levandulovými poli a výrobou těch nejlepších francouzských parfému. Při cestě po celém pobřeží i ve městech spatříte množství stánků, kde si můžete zakoupit pravá francouzská ručně vyrobená mýdla Savon de Marseille, parfémy a provensálské koření či víno. Některá mýdla mají tvar cikády, jež jsou zde velmi rozšířené. Obzvláště v okolních lesích, kdy přes jejich bzučení není slyšet vlastní slovo.

Budete projíždět NiceAix-en-ProvenceNimesMontpellier Perpignon. Po cestě spatříte slunečnicová, levandulová pole a vinice s typickými kamennými domky. Pobřeží lemují krásné pláže s blankytně modrou vodou. Můžete se na plážích okoupat nebo přespat v jenom z mnoha kempů, kterých je zde hojný počet. Najít ubytování není těžké. Městečka jsou velmi malebná, ozdobená květinami a s mnoha památkami k prohlédnutí.

Co je velmi zajímavé, nachází se zde soustava hradních opevnění. Papežské město Avignon s proslulým Avignonským mostem určitě musíte vidět. V minulosti sloužilo jako sídlo vzdorpapeže proti Vatikánské církvi. Dominantou je Papežský palác a uvidíte i několik významných kostelů.

Carcassonne je největší evropský hradní komplex. Dnes se stal centrem turismu a umění, na ulicích městečka patřícího k hradu se konají různé slavnosti a divadelní představení.

Za prohlídku stojí také hrad Montségur, který stojí na vysokém kopci uprostřed planiny a panují o něm pověsti související s vlastnictvím Svatého grálu. Hrad byl téměř nedobytný, protože výstup na horu je velmi náročný, obzvláště v letním horku.

Za zmínku stojí také hrad Foix, který je postaven stejně jako Montségur v předhůří Pyrenejí. Hrad i velmi pěkné městečko pod ním s kostelem z 9. století je umístěn na skalním masivu. Vede sem klikatá cesta mezi skalami, která je lemována tunely vysekanými v horách a úchvatnými výhledy do krajiny.

Copyright © 2024 Saint-Tropez | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz
Doporučujeme: Vyjeďte si na krásnou dovolenou do Rakouska, do Španělska, na Korfu do Indie nebo na výlet do města Bratislava. Můžete se také podívat na víkend do Moskvy, nebo Benátky v Itálii. Jste-li dobrodružnější povahy, můžete navštívit rovnou Ameriku (nebo jen USA a Kanadu). Litva, to je něco! Přemýšlíte kam v zimě? Lyžování ve Francii popřípadě bližším Rakousku.