Francie

Už mnoho let patří Francie k nejnavštěvovanějším destinacím na celém světě. Svým návštěvníkům nabízí celou řadu zajímavých historických památek, úchvatnou přírodu, překrásné slunné pobřeží, kde mohou návštěvníci lenošit na dlouhých plážích a také horské oblasti, které jsou vyhledávány milovníky zimních sportů. Francie je také po celém světě známá jako země módy a elegance.

Francie - Paříž

Za počátky Francie se považuje období, kdy bylo toto území prvně osídleno. Na tomto území posléze vzniká Franská říše, které vládl Karel Veliký. Největšího rozmachu ale Francie dosáhla za vlády Ludvíka XIV. Kvůli finanční krizi propukla v zemi Velká francouzská revoluce, po jejímž konci v roce 1792 vznikla První francouzská republika. Z republiky se posléze stalo díky Napoleonovi Bonapartovi císařství. Po konci obou světových válek vzniká už současná Pátá republika.

Francie je po celém světě známá také díky své kuchyni, která je v pravdě jedinečná. Důraz je kladen nejen na chuť každého pokrmu, ale také na estetickou stránku servírovaných jídel. Nejvíce pyšní jsou ale Francouzi na své sýry a vína, které mají po světě velmi dobrou pověst.

Na svou dovolenou ve Francii se můžete vydat různými dopravními prostředky, přičemž nejčastěji používanými jsou autobusy nebo letadla. Zvolit si ale můžete také cestu vlakem, která je ale poměrně dost drahá, nebo cestovat vlastním automobilem. Pokud se do Francie chystáte v rámci oblíbeného eurovíkendu, můžete v rámci úspor času vyrazit letadlem, se kterým se do Paříže dostanete za necelé dvě hodiny.

Po celé Francii se nachází spousta ubytovacích zařízení, které poskytují svým návštěvníkům služby na velmi vysoké úrovni. Samozřejmě s nejširší nabídkou se setkáte především ve velkých městech. V okolí velkých měst se také nachází kempy. V horských oblastech si můžete například rezervovat některý apartmán, v přímořských oblastech si zase můžete pronajmout celou vilu.

Francie je místo mnoha vzácných historických památek, překrásné přírody, kde se dá v zimě lyžovat a v létě podnikat různé túry, místo překrásných slunných pláží a také vynikající kuchyně, které vévodí francouzské sýry a úžasná vína. Náruživí sportovci míří do Francie jak v zimě, tak v létě. V zimě se vydejte do Francouzských Alp, abyste si užili výborného lyžování, v létě se sem můžete vrátit a poznávat zdejší přírodu například na kole. Jestliže dáváte přednost lenošení na pláži u moře, vydejte se v létě na Azurové pobřeží nebo na oblíbený ostrov Korsiku. Oblasti Champagne nebo Bordeaux si určitě nenechají ujít znalci dobrého vína.

Největší počet různých památek a zajímavých míst se nachází v hlavním francouzském městě, v Paříži. Obdivovat zde můžete například slavnou Eiffelovu věž, muzeum Louver nebo třeba katedrálu Notre Dame. Nedaleko Paříže se nachází jeden z nejznámějších zámků na světě, Versailles, který obklopují překrásné zahrady. Významnými oblastmi jsou také region Provence nebo údolí řeky Loiry, kde se nachází spousta překrásných zámků.

Doprava a ubytování ve Francii

Vycestovat do Francie můžete mnoha různými dopravními prostředky, z nich těmi nejpoužívanějšími jsou letecká a autobusová doprava. Po celém francouzském území se nachází také různé formy ubytovacích zařízení.

Levnější formou dopravy je bezesporu autobusová přeprava. Levnější jízdenku seženete v případě, že si ji zajistíte několik měsíců dopředu. Jízdenku například do Paříže si můžete koupit třeba za 2 000Kč. Kromě autobusové dopravy se do Francie můžete vydat také automobilem.

Do Francie se můžete z České republiky dostat letecky jak z pražského letiště, tak z letiště v Brně. Pokud budete mít štěstí, můžete sehnat letenku do Francie už od 1 000Kč. Jinak se jejich cena pohybuje kolem 4 000Kč. Samozřejmě platí, že čím dříve provedete rezervaci letenky, tím méně za ni zaplatíte. Do Francie se také můžete vydat vlakem.

V celé Francii je ubytování na velmi dobré úrovni a je úplně jedno, jestli se ubytujete v luxusním hotelu nebo třeba v penzionu. Pokud jde o ceny, noc v luxusním hotelu vás přijde i na 600 Eur, pokud dáváte přednost jednodušší formě ubytování, můžete za noc zaplatit v průměru 75 Eur. Kromě hotelů jsou ve Francii také velmi známé řetězce Formule 1, které nabízejí ubytování ve třílůžkových pokojích. Pokud budete trávit svoji dovolenou ve Francii u pobřeží, můžete si pronajmout apartmán nebo třeba celou vilu. V lyžařských střediscích na vás čeká ubytování především v apartmánech.

Levnější typem ubytování je ve Francii například hostel. Nejznámějším řetězcem, provozující hostely, je FUAJ, který kvalitu svých zařízení rozlišuje pomocí stromečků, od 1 až po 4. Za ubytování zde zaplatíte od 12 Eur až po 25 Eur za noc. Pokud dáváte přednost ubytování v přírodě, můžete si vybrat z celé řady kempů. Ubytovat se také můžete na venkově v tzv. Gîtes, což mohou být v podstatě třeba horské chalupy, plážové bungalovy, ale také apartmány.

Dovolená ve Francii

Francie patří už řadu let především díky svým historickým památkám, úchvatné přírodě, ale i vynikající kuchyni k nejnavštěvovanějším místům nejen v Evropě, ale také na světě. Se zájezdy do Francie se proto setkáte u každé cestovní kanceláře. Mezi nejčastěji nabízené zájezdy patří výlety do Paříže a jejího okolí, návštěvy známých zámků a zahrad, ale také lyžařské zájezdy do oblasti Francouzských Alp nebo zájezdy k moři k Azurovému pobřeží. Zamířit můžete také na některé ostrovy patřící Francii.

K cestě do Francie nepotřebujete být očkován, i když se doporučuje vakcinace proti žloutence typu A, B a tetanu. Pokud ale míříte na Francouzskou Guyanu nebo Guadeloupe, musíte se nechat naočkovat proti žluté zimnici. To platí i o oblasti Martinik a Réunion, ale jen v případě, že se sem vydáváte ze země, kde se tato choroba vyskytuje. Díky tomu, že jak Francie, tak ČR patří mezi státy Evropské unie, nemusíte si před odjezdem vyřizovat vízum.

Do Francie se můžete vydat různými způsoby. Cestovní kanceláře svým klientům nejčastěji nabízejí zájezdy zprostředkované autobusovou dopravou nebo třeba vlakem. Vyrazit do Francie můžete ale také vlastním autem nebo prostřednictvím služeb leteckých společností. Ubytování v celé Francii je na velmi dobré úrovni. Na výběr máte celou řadu různých ubytovacích zařízení, od luxusních hotelů přes hotely ve střední kategorii až po levné hotely, hostely a řadu penzionů.

Kromě památek a úchvatné přírody se Francie zapsala do podvědomí velkého množství lidí také díky své vynikající kuchyni a především díky svému pověstnému vínu. Neznámějšími vinařskými oblastmi jsou Bordeaux, Bergeracu, Rousillonu nebo Champagne. K vínu si můžete dát také vynikající francouzský sýr. Na výběr přitom máte z více jak 400 druhů sýrů kam patří například ementál, roquefort nebo chutný camembert.

Hlavní město Paříž

Hlavním městem tohoto nejatraktivnějšího evropského státu je překrásná Paříž, do které míří každý rok milióny návštěvníků z celého světa. Paříž, město lásky, je známé především svými památkami, kterých je v tomto městě skutečně velké množství.

Historie Paříže se začala psát už ve třetím století př. n. l., kdy byl osídlen menší ostrůvek na řece Seině. Mezi obyvateli, kteří se na tomto území usídlili, byl také keltským kmen Parisiů, podle kterých získala Paříž své jméno. Za hlavní město byla Paříž vybrána v roce 508.

Paříž je také důležitým evropským dopravním uzlem. Nachází se zde dvě významná mezinárodní letiště, letiště Orly a letiště Charles de Gaulle. Paříž také nabízí nejširší nabídku ubytovacích zařízení v celé zemi. Nejvíce za ubytování samozřejmě utratíte v centru města. Podstatně méně za ubytování zaplatíte v okrajových částech města.

Bezesporu největší atrakcí je v Paříži Eiffelova věž, která zde byla postavena v roce 1889 k příležitosti Světové výstavy. Podívat se musíte také na Vítězný oblouk, který zde nechal vybudovat Napoleon Bonaparte. Nedaleko odtud se nachází slavný bulvár Champs Elysées. Podél Place de Concorde se dostanete k muzeu Louver, jehož největším lákadle je obraz Mony Lisy. Významnou památkou je také Invalidovna, kde jsou pochováni významní francouzští váleční hrdinové.

Na ostrově uprostřed Seiny se nachází jedna z nejkrásnějších gotických staveb, katedrála Notre Dame. Významnou církevní stavbou je také bazilika Sacré Coeur, kterou naleznete na vrchu Montmartre. Zde se rovněž nachází známý kabaret Moulin Rouge. Zájezdy do Paříže jsou také často spojovány s výletem na známý zámek ve Versailles. V Paříži se také konají různá sportovní klání. Přímo v Paříži tak můžete být svědky závěru cyklistického závodu Tour de France nebo si sem můžete zajet na tenisový turnaj French Open.

Památky a zajímavosti ve Francii

Francie je po celém světě známá především svými úchvatnými památkami, kterých se ve Francii, i díky bohaté historii, dochovalo opravdu úctyhodné množství.

Za památkami můžete vyrazit třeba do hlavního města Paříže, kde se nachází asi největší koncentrace různých významných staveb, církevních budov, ale také muzeí a kabaretů. V Paříži byste rozhodně neměli vynechat prohlídku Eiffelovy věže, projít byste se měli po bulváru Champs Elysées, zajít se podívat na Vítězný oblouk nebo navštívit Invalidovnu, kde je pohřben například slavný vojevůdce Napoleon Bonaparte. Vynechat nesmíte ani návštěvu místních muzeí, z nich tím nejvýznamnějším je Louver. V Paříži je toho ale k vidění daleko víc.

Úchvatné památky ale samozřejmě nejsou k vidění jen v hlavním městě. I v dalších městech ve Francii se nachází celá řada významných památek. Vyrazit tak můžete například do Remeše, Orléans nebo do Chartes. V údolí řeky Loiry se nachází celá řada zajímavých a významných zámků, které rozhodně stojí za vaši pozornost. Nejnavštěvovanějšími jsou například zámky Chambord, Villandry nebo třeba Cheverny. Asi nejvýznamnějším zámek ve Francii je ale bezesporu zámek Versailles nedaleko Paříže.

Velmi oblíbená a často navštěvovaná je i oblast Provence, kde mimo jiné můžete navštívit třeba město Avignon. V této oblasti se nachází také velmi dobře zachovaný akvadukt Pont du Gard. Z antických památek stojí za zmínku i amfiteátr v Arles. Často navštěvované ji i místní skalní město Les Baux de Provence. V regionu Languedoc-rousillon se nachází jedno z velmi dobře zachovaných starověkých měst, Carcassonne, které je už od roku 1997 zapsáno na seznamu památek UNESCO.

Francie je také místo, kam míří každoročně tisíce poutníků, jejich hlavními cíli jsou především městečko La Salette, ale především Lurdy. Zde byl postaven obrovský komplex Notre Dame, který slouží výhradně náboženským aktivitám.

Copyright © 2024 Saint-Tropez | Mapa stránek
Created by:
MFÁčko.cz
Doporučujeme: Vyjeďte si na krásnou dovolenou do Rakouska, do Španělska, na Korfu do Indie nebo na výlet do města Bratislava. Můžete se také podívat na víkend do Moskvy, nebo Benátky v Itálii. Jste-li dobrodružnější povahy, můžete navštívit rovnou Ameriku (nebo jen USA a Kanadu). Litva, to je něco! Přemýšlíte kam v zimě? Lyžování ve Francii popřípadě bližším Rakousku.